Galmus, Poráč, Suchinec, Zlatý stôl, Skalisko - Volovské vrchy
Túlanie sa v mrakoch
Aprílový jarno-ZIMNÝ tramp
Malá Fatra, hrebeňovka
Po hrebeni Čergova
Túlačka po Slanských vrchoch
Po hrebeni Vihorlatu
Po hranici cez Poloniny
Z Telgártu do sedla Súľová
Po hrebeni Volovských vrchov
Krížom cez Slovenský kras
Slanské vrchy, pohorie s úchvatnými výhľadmi
Kanada, okolo Hurónskeho jazera k Niagarám
Nórsko, rafting na rieke Sjoa, Trolltunga, Bergen
V zasneženej krajine
V zasneženej krajine

V zasneženej krajine Ráno, ako vždy na zimnom vandry, sa mi vôbec nechcelo z teplého spacáka. Do tej…

Toto si chcem prečítať
Novoročný výstup na Kojšovskú ...
Novoročný výstup na Kojšovskú hoľu

Novoročný výstup na Kojšovskú hoľu Starý rok 2019 pomaly končí, Silvester je za rohom. Čo budem robiť na Silvestra som ešte ani netušil. [ ... ]

Toto si chcem prečítať

V obkľúčení koní, Muránskou planinou s Biancou


Predchádzajúce časti:


Cesta k Pieskom

Šlo sa nám výborne. Včera by nás asfaltka dočista odrovnala. Dnes sme boli odpočinutí, najedení a aj počasie nám prialo. Slnko bolo za mrakmi, ale nepršalo. Ideálne počasie na túru. Minuli sme senník, ktorý bol napravo v lese. Nás zas minul nákladiak naložený drevom až po vrch.

Cesta popri senník k Veľkej lúke, Muránska planina  Senník na ceste k Veľkej lúke, Muránska planina  Popri ceste k Veľkej lúke rástla aj jarabina, Muránska planina

Cestou sa nám otvárali pohľady na skalnaté bralá. Výhľad na hradný múr stál za to. Dodnes ma fascinuje um, vynaliezavosť a tvrdá drina jednoduchých ľudí, ktorí boli schopní postaviť hrad na takýchto bralách.

Veľká lúka Piesky

Na Pieskoch bol sklad dreva i nákladiak si tam urobil prestávku. My sme tam ani nedošli. Odbočili sme hneď doľava a Veľkú lúku sme obchádzali zo severnej strany.

Bianca na ceste k Pieskom na Veľkej lúke, v pozadí skalné bralo Cigánka, Muránska planina  Bianca, v pozadí krmelce na ceste k Pieskom na Veľkej lúke, Muránska planina

Tak asi už tušíš, že na Muránsky hrad sme sa vôbec nedostali. Nakoniec to dopadlo celkom dobre, aj bez toho, že by sme šli na hrad.

Bianca na lavičke pri križovatke, neďaleko Veľkej lúky, Muránska planina  Bianca, v pozdaí už vidno Veľkú lúku, Muránska planina

Skulinkami v kríkoch sa nám sem-tam naskytol výhľad na kone pasúce sa na Veľkej lúke. Dúfali sme, že sa nám podarí dostaťdo ich blízkosti.

Kone na Veľkej lúke

Vyšli sme pri hospodárskych budovách žrebčína na Veľkej lúke. Prešli sme krížom cez dvor a na Veľkej lúke sa nám naskytol pohľad na pasúce sa kone. Blížili sme sa ku koňom, ktoré sa pásli pred nami. Neďaleko v tráve vylihovali odrastené žriebätá.

Bianca sa blíži k Pieskom na Veľkej lúke, Muránska planina  Bianca a kone na Veľkej lúke, Muránska planina

Bianca mi preventívne dala turistické palice, aby si kone nemysleli, že idem na ne s palicami. Načiahol som otvorenú dlaň a kone sa pohli smerom ku mne. Nemal som v dlani nič, ale kone to asi nevideli, lebo prišli v húfe.

V obkľúčení koní

Bianca i ja sme sa dali do hladkania koní. Bianca mala na batohu z obidvoch strán zastrčené dve plastové fľaše, ktoré mali oranžové vrchnáky. Koňom sa to asi páčilo, lebo ich olizovali jedna radosť. Najlepšie na tom bolo to, že Bianca to nevidela, len cítila, že kone ju za niečo ťahajú.

Bianca s koňmi na Veľkej lúke, Muránska planina  Bianca hladká kone na Veľkej lúke, Muránska planina  Bianca s koňmi na Veľkej lúke, Muránska planina

Druhá vec, ktorá sa koňom na batohu páčila bol žltý umelý kvietok. Kvietok, ktorý na batohoch Deuter označujú ženskú variantu. Tak ten skoro odtrhli. Ja som trocha podstúpil, aby som mohol urobiť aspoň pár fotiek a vtedy kone obkľúčili Biancu, tak že ju skoro nebolo vidno. Lomcovali batohom do jednej i do druhej strany. Bianca sa len smiala.

Bianca obkľúčená koňmi na Veľkej lúke, Muránska planina  Bianca si zoradila kone na Veľkej lúke, Muránska planina

Bianca aj tu zavelila a zoradila si kone do radu. Otočila sa ku nim chrbtom a zoradenie sa už stratilo. Znova ju začali prenasledovať. Priťahovala ich žltá a oranžová farba na batohu.

Kone okusujú Biancin Batoh na Veľkej lúke, Muránska planina  Bianca s koňmi na Veľkej lúke, Muránska planina

Jedovatá krása na Veľkej lúke

Ťažko, ale nakoniec sme sa odpútali od koní. Prešli sme cez Veľkú lúku, ktorá bola obsypaná svetlofialovými kvetmi Jesienky obyčajnej. POZOR! Veľmi jedovatá rastlina, nezamieňať so Šafránom spišským.

Bianca s koňmi na Veľkej lúke, Muránska planina  Kone a žrebčín na Veľkej lúke, Muránska planina

Rozdiel je v tom, že Jesienka obyčajná ako už názov napovedá, kvitne na jeseň a Šafran spišský prediera svoje kvety niekedy aj cez roztápajúce sa snehové polia, teda kvitne skoro na jar.

Vydali sme sa po asfaltke smerom k hríbiku Pod skalou. Museli sme stíhať autobus, ktorý mal odchod z Muráňa niekdy okolo 11:30 h. K tomu sme ešte museli prirátať cestu do Muránskej Huty.

Kvet Jesienka obyčajná na Veľkej lúke, Muránska planina  Bianca na Veľkej lúke, v pozadí žrebčín, Muránska planina

Bez elektriny v Muránskej Hute

Spod skaly sme sa dostali na chodníček, ktorý nás viedol dole do doliny. V lese sme videli drevorubačov aj pracovného koňa. Kôň stál na strmom svahu, kde by sa žiadny štvorkolesový stroj nikdy nedostal. Možno to bol Norik muránsky a pochádzal z chovu na Veľkej lúke na Muránskej planine.

S dostatočným časovým predstihom sme sa dostali na zastávku autobusov v Muránskej Hute. Paráda pomyslel som si, aspoň si pôjdeme kúpiť nejaké čerstvé pečivo do potravín, jogurt, mlieko a lakociny. Videl som ľudí pred potravinami, pozdravil som a oznámili nám, že nemajú elektrinu. Nevadí!

 Hríbik (turistický smerovník) na Veľkej lúke, Muránska planina  Schádzame do údolia do Muránskej Huty, Muránska planina  Došli sme do Muránskej Huty, Muránska planina

Potom som si uvedomil, že teraz ide skoro všetko cez registračné pokladne. Prečo skoro všetko? Malé veci ako rožky, jogurt idú cez pokladňu a veľké napríklad CT prístroje idú len tak. Bokom.

Hneď ma uzemnili, že prevádzkar šiel do Popradu, lebo aj tak nemá elektrinu a potraviny sú zatvorené. Super. Tak sme mali asi 50 minút do odchodu autobusu, ktorý sme trávili každý po svojom.

Na zastávke

Celá zastávka bola strašne zaprášená najmä zem. Lavičky boli ako tak utreté, ale keď pár metrov od nich jazdia ťažké kamióny… Rozvíria prach na ceste, ktorý tam je ešte určite od zimy, a ten sa potom pomaly usádza aj na lavičkách na zastávke.

Cesta k obchodu v Muránskej Hute, Muránska planina  Prehradený Hutský potok pri zastávke v Muránskej Hute, Muránska planina

Bianca lovila okoloidúce autá fotoaparátom a nudila sa. Ja som sa bol umyť v Hutskom potoku, ktorý si miestny ohradili a vytvorili improvizovanú nádrž. Nádrž určite poslúžila na príjemné schladenie v horúčavách, ktoré ešte pred týždňom vládli na celom Slovensku. Bola to pretekajúca nádrž o veľkosti asi 5x4 metrov. Voda bola aj v tých najväčších horúčavách dosť chladná. Takže neviem, neviem, či slúžila na čvachtanie.

Dal som si zvyšný rožok, k tomu som si otvoril konzervu. Bianca nechcela. Veľmi som jej neveril, lebo mi skoro celá polovica spadla na zem. Rovno z konzervy. Závidela mi Závidela mi?.

Dokonca sa aj rozpršalo. Skôr jemne a husto mrholilo, ale len pár minút. Nakoniec sme sa dočkali aj nášho autobusu a spokojne sme odchádzali z Muránskej planiny.

Strávili sme v lone prekrásnej prírody štyri dni a tri noci, v nohách sme mali 38 kilometrov a zo sebou hory nezabudnuteľných zážitkov a dobrodružstiev.

Štatistka tejo trasy a celkovo:

Prejdených: 38,21 km
Prevýšenie: 1392 m
Klesanie: 1289 m
Celú trasu si môžeš pozrieť na linku: trasa túry.

 

Fotografie si môžeš pozrieť v fotogalérii.

Zaregistruj sa! Nemôžeš pridávať komentáre.